Call of Duty Black Ops 4 İncelemesi ve Genel Detayları


Geçtiğimiz yıl Call of Duty serisi geçmişe giderek bizleri yeniden doğduğu topraklara, 2. Dünya Savaşına götürdü. Oyun, yakın gelecekteki Call of Duty oyunlarına kıyasla kabul edilebilir bir düzeye gelmiş olsa da, yine de tam olarak beklentileri karşılayamadı.

cod

Bu yıl ise son dönemlerdeki favori Call of Duty geliştiricileri olan “Treyarch” firması işe el atmış durumda ve karşımıza “Black Ops 4” ile çıkmayı başardı.

Öncelikle Black Ops 4 diğer Call of Duty oyunlarına kıyasla farklılıkların olduğunu belirtelim. Oyunda senaryo modunu ne yazık ki göremeyeceğiz.

cadb

Treyarch firması aldığı karar ile “Call of Duty” oyununun belki de en az genel oyuncu kitlesi için senaryo bölümünü komple olarak oyundan çıkarmış ve bütün konstantrasyonunu multiplayer moduna vermiş durumda.

Call of Duty’nin standart multiplayer modundan bahsedecek olursak; toplamda 14 harita olduğunu söyleyelim. Fakat kasım ayında ünlü “Nuketown” haritası da gelecek. Bu 14 haritanın dördü geçmişte de oynamış olduğumuz haritaların yeniden elden geçirilmiş sürümleri diyebiliriz.

coda

Tamamen yeni diyebileceğimiz 10 harita ile karşımıza çıkıyor. Haritaların dizaynı ise genel anlamda bir hayli dolu, görsel anlamda da güzel ve ciddi şekilde tasarlanmış durumda.

E-Spor moduna odaklanmış düzendeki haritalar, konunun tamamen değişken yapıda olduğu savaş oyunlarında sırıtıp atmosferi adeta bertaraf edebiliyor. Her ne kadar “Treyarch” harita dizaynlarında iki farklı cepheyi de farklı şekillerde dizayn etmiş olsa da, dar sokaklar oyuncuları zamanla sıkıntıya sokabiliyor.

codc

Oyun içerisinde şuan için toplam da 10 karakter bulunmakta. Bu karakterlerden altı tanesi (Ruin, Prophet, Battery, Seraph, Nomad, Firebreak) Black Ops III’ten transfer olurken, dört tanesi ise (Recon, Ajax, Torque, Crash) tamamen sıfırdan dizayn edilerek oyuna yeni eklenmiş durumda. Her karakterin kendine has bir özelliği ve gücü bulunmakta, misal birisi yere takım arkadaşları için cephane bırakabilirken, bir diğeri ise uzaktan mayın kurma yeteneğine sahip drumda.

cod4

Multiplayer mod’ları arasında ise yenilikleri ile dikkat çeken iki mod bulunmakta. Bu modlara bakacak olursak;
“Control” modunda oynarken amacınız harita üzerinde bulunan üç farklı noktayı sınırlı bir süre içerisinde abluka altına almanız. Ele ettiğiniz her alan için ekstra süre kazanabilmektesiniz. Savunan takımın ise yeniden doğma hakkı sınırlı tutulmuş bu yüzden savunan takımın bir hayli dikkatli olması şart. Karakterlerin özel niteliklerinin ve ekipmanlarının öne çıktığı mod diyebiliriz.
cods
“Heist” modunda ise bir takımın amacı haritada herhangibi bir noktada bulunan para kasasını alıp, yine farklı bir noktaya götürmek. hedefe ulaştıktan sonra ise belli bir müddet hayatta kalabilme. Heist modunun ilginç kısmı ise oyuna sınırlı bir para ile başlamamız olması durumu. Kabiliyetinize göre her raund sonunda para kazanıyor ve yeni raund başlarken ekipman satın alabiliceğiniz alan sunuluyor. Mühimmatın bile sınırlı olması bu modu bir hayli heyecanlı hale getirmiş diyebiliriz.
İki modun haricinde klasik olan TDM gibi modlara da oyunda yerverilmiş durumda. Aynı zamanda hardcore sevenler için de ayrı bir mod bulunmakta.
codd
Ve gelelim Blackout, yani Battle Royale mod’una. Öncelikle şunu belirteyim. Blackout modu tamamen FPS bakış açısına sahip.
Bu mod bizlere PUBG ve Fortnite’dan alışa geldik bir deneyim sunuyor. fakat bu oyunlara göre daha bir oturaklı ve kaliteli şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Blackout modunda ise Call of Duty akıcılığı ve FPS mekanikleri ile oynayabilmek, adeta çok keyif verici bir deneyim diyebiliriz. Ayrıca Black Ops 4’ün klasik mutliplayer modunda sunulan ekipmanların ve karakter niteliklerinin, loot şeklinde haritada elde edilebilmesi ve mod’a işlenmesi muhteşem olmuş diyebiliriz. Misal “Grapling Hook” ile bir binanın çatısına seri bir şekilde çıkabilme veyahut da kalkan kurabilme özelliği gibi.
codss
Harita üzerinde bulunan bazı bölgelerde zombilerin karşımıza çıkması ve PvP odaklı bir moda hafiften PvE unsurlarının da eklenmesi Blackout’u bir hayli dinamik hale getirmiş.
Bu mod içerisinde ayrıca bizlere araçlar da sunulmuş. Bir adet büyük kamyon, ATV ve helikopter haricinde başka bir aracımız bulunmamakta .Silahlar ise yine klasik multiplayer modunda bulunan silahlar. Birde silahların eklentisiz hallerinin fazlasıyla etkisiz kaldığını söyleyebiliriz.
Standart multi modlar ve Blackout haricinde Zombi modu da oyunda yerini almış durumda. Bu mod’un Call of Duty için yapımcısı olan “Treyarch” zombi tarafında da bekleneni karşılamayı başarıyor. Arkadaşlarınız ile birlikte co-op oyun oynamayı istiyorsanız zombi mod’u hem içerik hem de keyif bakımından  tamda sizlere göre.
codf
Teknik anlamda ise; PC platformu için şunları söyleyebiliriz, fakat PS4 ve Xbox One tarafında da benzer sonuçlar elde edildiğini söyleyebiliriz. Grafiklerin standart multi ve zombi mod’unda çok hoş ve temiz bir görüntü yansıttığını diyebiliriz.
Kaplamalar, ışıklandırmalar aynı zamanda gölgelendirmeler fazlasıyla iddialı. Ancak Blackout mod’unda durum biraz daha farklı gibi. Büyük olasılıkla konsolların limitli yapısından dolayı Blackout modunda kaplama kalitesi diğer modlardan geride.
Ve yine haritaların doluluğu ve detaylarının limitli tutulduğunu görüyoruz. Ancak oyunun devasa bir haritada, yüze yakın oyuncuyla, PvP deneyimini 60 FPS’de sunması zaten büyük bir olay, bu sebepten bu moddaki grafik kalitesinin düşüklüğünü gözardı etmek gerekiyor.
Lakin PC tarafı için böyle bir limit söz konusu değil.
codg
Ses deneyimi olarak ise oyunu ikiye ayırmak gerekecek. Standart modda alışa gelen Call of Duty kalitesi bulunmakta, Blackout modunda ise işler biraz daha farklı, uzaktaki silah sesleri ve seslerin nerden geldiğini anlayabilmeniz mümkün hale getirilmiş durumda.

Son olarakta Call of Duty: Black Ops 4 oyununun Metacritic Notlarını paylaşalım:

 • Game Informer: 95/100
 • PlayStation LifeStyle: 90/100
 • Attack of the Fanboy: 90/100
 • AusGamer: 90/100
 • TrueGaming: 90/100
 • Saudi Gamer: 90/10
 • Hobby Consolas: 88/100
 • COGconnected: 87/100
 • Multiplayer.it: 85/100
 • XGN: 85/100
 • Everyeye.it: 80/100
 • Meristation: 80/100
 • Jeuxvideo.com: 80/100
 • JeuxActu: 80/100
Kategoriler:OYUNEtiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: