XPrize Vakfı Havadan İçme Suyu Elde Etme Yarışması Düzenledi Kazanan Wedew Oldu


Bilimsel alanda yapılan yenilikler için sürekli yarışmalar düzenleyen XPrize Vakfı, havadan içme suyu elde etme sisteminin geliştiricilerine 1.500.000 $ ödül sundu. İşte “Wedew” adlı sistemin detaylarını sizlere sunuyoruz.

WEDEW

Değişik alanlardaki  bilimsel çalışmalara teşvikte bulunmak için ciddi ödüller sunan XPrize Vakfı, bundan iki yıl önce içme suyu üretilmi için bir yarışma düzenlemişti. 800 milyon insanın su kıtlığı ile karşı karşıya geldiğini söyleyen vakıf, tuzlu sudan elde edilen içme suyu yöntemlerinin maliyetli olduğunu belirterek, yarışcıların ucuz ve aynı zamanda verimli bir sistem geliştirmesini istemişti. 25 civarında ülkeden katılan 100 takım; ortalama günde 2.000 litre içme suyu üretebilen, tamamen yenilenebilir enerjiden güç alan litre bazında 0.02 $ üretim maliyetinin altında olduğu bir sistem oluşturmak için çalışmalara hız vermişti.

Skywaters

Dört takım yarışmada finale kalmışken, yarışmanın kazananı geçtiğimiz günlerde vakıf duyurmuş oldu. Los Angeles’tan katılan Skysource (Skywater Alliance) takımı havayı içme suyuna çeviren “Wedew” adlı sistem ile yarışmanın birincisi oldu. 1.500.000 $ ödül alan ekip bu para ile “Wedew”sistemini dahada geliştirip içme suyuna ulaşmanın zor olduğu bölgelerde kullanıma sunacak.

Peki bu sistemi nasıl çalışıyor; aslında “Wedew” bulutların yaptığı işi bir nebze taklit ediyor. Çöp konteyneri ebatında olan cihaz, etraftaki sıcak havayı içine çekip, bunu soğutma tankında soğutarak yoğuşma işlemi yaparak gerçekleştiriyor. Yoğuşma işlemi sonrasında elde edilen hava suya dönüşürken, daha sonra bu su çeşitli filtreleme işlemlerinden geçerek içme suyu haline geliyor. 

Skywater

Fakat aynı çalışma prensibine sahip olan farklı cihazlar da mevcut lakin “Wedew” ödülü yüksek verimliliği ve yeşil enerji kullanımı sayesinde elde etti. Biyokütle enerjisiyle çalışan bu sistem, çevremizdeki odunları, hindistan cevizi kabuklarını ve aynı zamanda diğer organik atıkları enerji elde edebilmek için kullanıyor. Bu durum sayesinde organik atıkların karbondioksite dönüşmesine mani olarak, doğaya karbon salınımını da azaltan sistem, civarında organik atık bulunmuyor ise şayet, güneş panelleri sayesinde ve sistemle bağdaştırılmış bir batarya sayesinde de çalışmasını sürdürebiliyor.

Skywaterx

“Wedew” sisteminin biyokütle (güneş) enerjisi kullanmayan versiyonu şuan satışta fakat bu yeni model enerji maliyetini azaltarak, özellikle kişi başına düşen gelirin az olduğu yerlerde işe daha çok yarayabilir. Ekibin vermiş olduğu detaylara göre “Wedew” ile hava durumuna göre günde 113 litre ile 1135 litre arasında su üretmek bihayli mümkün. 

Kategoriler:TEKNOLOJİEtiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: