FNSS Zırhlı Amfibi Hücum Aracını (ZAHA) Görücüye Çıkarıyor


Print

FNSS Şirketi Endonezya ile yapmış olduğu iş birliği süresince geliştirdiği “ZAHA” konseptli aracı ilk kez Endonezya da düzenlecek olan “Indo Defence” Fuarı’nda görücüye çıkaracak. Bu amfibi zırhlısı aracın kalifikasyon işlemlerine Temmuz ayında başlanmıştı.

Zaha Amfibi-1

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) konseptine uygun bir şekilde üretilen bu araç, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor. FNSS Şirketi tarafından üretilen bu zırhlı araç, Cakarta’da 7 ile 10 Kasım arasında düzenlenecek olan fuarda iki yeni modelini tanıtmış olacak.

Zaha Amfibi-2

Bu modellerden ilk olanı, seri üretime hazır durumda ki orta ağırlık sınıfı tank “Kaplan MT” modeli. Diğer model olan “ZAHA” ise fuarda tanıtılacak ikinci konsept olacak.

Beautiful mountain landscape with country road and blue sky wiht

Fnss şirketinin “Kaplan MT” modeli ile tankları bugünkü asimetrik savaş şartlarına uyum sağlarken, “ZAHA” modeli de zırhlı amfibi araçlarına 21. yüzyıl teknolojisini sunmuş olacak.

Kaplan-MT-2

FNSS ve PT Pindad şirketleri ortak çalışma yaparak “Kaplan MT” modeli zırhlı araçlarda testlerde oldukça başarı elde ettiler, bu sayede “Kaplan MT” modeli Ağustos ayı başlarında seri üretimi gececek hale gelmiş oldu.

kaplan-mt-c3b6zellikleri.jpg

ZAHA modeli zırhlı araç ise dayanıklılık ve personel kapasitesi bakımından alanında lider olması düşünülüyor. Bu sene maket olarak tanıtımı yapılacak aracın, gerçeğini ise “14. Uluslararası Savunma Sanayi” Fuarı’nda görme fırsatı bulacağız.

Zaha Amfibi-4

Gemiden kıyıya asker taşınması ve kıyıya ulaştıktan sonra da zırhlı personel taşıyıcı görevini üstlenecek olan bu zırhlı araç merakla bekleniyor olacak. FNSS şirketi “ZAHA” projesi kapsamında 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adette kurtarma aracı üretmiş olacak.

Zaha Amfibi-5

FNSS şirketi Genel Müdürü Nail Kurt “Kaplan MT” modeli ile hedefledikleri asimetrik savaşta etkili tank imalatını başardıklarını belirtti. Aynı zamanda “ZAHA” modeli ortaya çıkana kadar böyle bir amfibi araç da bulunmadığını söyledi.

Kategoriler:SAVUNMAEtiketler:, , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: