Karsan’ın %100 Elektrikli Modeli Jest Electric BMW Sayesinde Avrupa’da


Karsan firmasının üretmiş olduğu %100 elektrikli motora sahip olan araç modeli “Karsan Jest” Avrupa halkını, minibüsle yapılan toplu taşıma ile tanıştıracak.

Karsan & BMW Jest Electric-3

Her geçen gün toplu taşımalardaki emisyon oranı giderek azaltılmış olsa da elektrikli araçlar bu konuda adeta bir devrim yapıyor diyebiliriz. Neredeyse emisyon oranını %0’a kadar düşürebilmekteler.

Karsan Jest Bus - BMW i3 Maisach, am 24.07.2018

Karsan “Jest Electric” modelinde bulunan, BMW üretimi elektrikli motoru, 170 HP güç ve 290 Nm tork üretebilmekte. Aynı zamanda bu motor tek oranlı şanzımanla işbirliği yapmakta. Yine BMW tarafından geliştirilen 33, 44, 66 ve 88 kW/s lik bataryalar sayesinde “Jest Electric” modeli 210 km gibi bir menzil sunabilmekte.

Karsan Jest Bus - BMW i3 Maisach, am 24.07.2018

Evde bulunan Monofaze 220V Alternatif Akım elektrik ile 6 saat gibi bir sürede şarj olabilen “Jest Electiric” modeli, hızlı şarz istasyonlarında ise bu süreyi 45 dakikaya kadar indirebilmekte. Aynı zamanda enerji geri kazanımı sağlayan “Rejeneratif Fren” sistemi sayesinde de aracın bataryaları %25 oranında kendi kendini şarj edebilmekte.

Karsan & BMW Jest Electric-2

Karsan Jest Electric modelinin şu anlık başlangıç fiyatı ise 160.000€ (980.582₺). Avrupa’da hizmete sunulacak olan bu araç, 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, dijital gösterge, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ve aynı zamanda isteğe bağlı Wi-Fi uyumlu altyapı olanağı sunarken, 4 tekerin bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde binek araçlardaki konforu aratmayacak olması da cabası.

Karsan yönetim kurulu üyelerinden Okan BAŞ, üretim konusunda önlerinde hiçbir engelin bulunmadığını belirtirken, “Bu aracı mevcut Jest üretim hattının içerisinde üretebiliyoruz. Aynı hatta dizel Jest hemen arkasında elektrikli Jest çıkarabiliyoruz.

Türkiye’de Jest Electric’i ulaşılabilir konuma getirmek için bir finansman ve kiralama modeli üzerinde çalışıyoruz. 230 kW (310 BG) gücünde, 300 km’ye kadar menzil sunacak alt yapıya sahip olan Atak Electric’i de önümüzdeki yılın 3. çeyreğinde tüm homologasyonlarıyla seri üretime başlayacağız” dedi.

Karsan & BMW Jest Electric-6

Türkiye de ilk defa bir yerli ticari araç markasının, yurtdışında böyle bir organizasyon oluşturduğunu belirten Okan Baş; “Jest Electric Avrupa’da olmayan bir segmentte kendi pazarını kendisi yaratacak. Seri üretime bu ay başladığımız Jest Electric, yoğun ilgi gördü.

Karsan & BMW Jest Electric-4

Romanya’daki Suceava Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazandık ve 5 adetlik Jest Electric için anlaşma yaptık. Bununla beraber, Portekiz, Fransa ve Slovakya gibi Avrupa’nın birçok farklı ülkesinden de daha şimdiden 15 adede yakın sipariş aldık. Hatta Amerika’dan, bir firmanın talebi doğrultusunda 1 adet Jest Electric’i Silikon Vadisi’ne yolladık. Şu anda Silikon Vadisi’nde kullanılıyor.” ifadelerini de kullanmış oldu.

Kategoriler:OTOMOBİLEtiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: