Otonom Araçlar 2019 Yılında Yollarda Olacak


“Mercedes-Benz” firması ve otomobil üreticilerinin ciddi derecedeki tedarikçilerinden olan “Bosch” firması hayli bir zamandır “Otonom Araç” projesi üzerinde çalışıyordu. Bu proje 2019 yılının meyvesini vermeye başlayacak vaziyette.

Otonom Araç-5

SlashGear’ın haberine göre 2019 yılında Kaliforniya/San Jose’de ticari anlamda otonom taksiler faaliyet gösterecek. Bu araçlar insan etkileşimi olmadan kendi kendilerine trafikte gidebilecekler, bu araçlardaki otonom seviyesinin 4/5 olduğu belirtiliyor.

cockpit of autonomous car. a vehicle running self driving mode and a woman driver reading book.

Daimler, 4 kapılı olan özel “Mercedes S-Class” sedan modelini kullanacak. Bu araçların üretim versiyonunda hız sabitleyici ve şerit tutma desteği gibi özelliklerede yerverilecek. Şayet sürüş pilotu ise daha detaylı özellikleri barındıran teknoloji ile donatılmış olacak.

Otonom Araç-1

Otonom araçlarda, çevrenin 360 derecelik görüntüsünü veren asgari dört adet yeni “LIDAR” tarayıcı bulunacak. Aracın tamponlarına daha fazla “LIDAR” ve “Kamera” monte edilecek. Bosc firması, bahsi geçen “S-Class” otomobilleri kendi kendine gidebilen bir araca çevirmek için bu alandaki sensörlerin ve kontrol ünitelerinin üretimini sağlıyor.

Otonom Araç-4

Edinilen bilgilere göre; bu kapsamdaki otonom araçlar “San Carlos” ve “Stevens Creek” koridorunda bulunan seçilmiş bir kullanıcı topluluğuna sunulacak.

Otonom Araç-6

Daimler firması henüz otonom taksi servisini adlandırmaış durumda değil. Araçlarda güvenlik tedbiri için bir sürücünün olup olmayacağı veyahutta aracın uzaktan izlenip izlenmeyeceği ise yine belirsiz bir durumda.

Otonom Araç-2

Bununla beraber otonom taksiler, bir uygulama aracılığıyla çağrıldığı yere gidecek ve akabinde müşterileri programlanan hedeflerine otomatik olarak götürecek. Bu kapsamdaki testin 2019 yılının ikinci yarısında başlaması hedefleniyor.

Concept 26

Kategoriler:OTOMOBİL, TEKNOLOJİEtiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: