Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yerli Uçak Motoru Parçaları AR-GE Laboratuvarının Açılışını Yaptı


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “General Electric” firmasının Türkiye’deki havacılık alanında yapacağı “Ar-Ge” yatırımını 15.000.000$ değrine çıkaran “GE Havacılık Katmanlı İmalat Teknolojileri Ar-Ge Laboratuvarı” bölümünü Kocaeli/Gebze’de resmen faaliyete geçirmiş oldu.

Uçak Motoru-1

Mustafa Varank “Nihai hedefimiz Türkiye’yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmektir. Tabii bunu yaparken günceli çok iyi takip etmek, kabiliyetlerimizin farkına varmak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Uçak Motoru-3

Dolayısıyla açılışını yapacağımız laboratuvarın, Türkiye’yi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapacak önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Uçak Motoru

Mustfa Varank, milli teknolojiyi geliştirme ve daha güçlü sanayi hedefleriyle yola çıktığını da ayrıca belirtti. Türkiye’nin dinamik iş gücünü, sanayi kapasitesini ve coğrafi değerlerini en iyi şekilde kullanarak, yapısal dönüşüm için gereken adımları attıklarını da ifade etti.

Uçak Motoru-2

Aynı zamanda “Nihai hedefimiz Türkiye’yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmektir. Tabii bunu yaparken günceli çok iyi takip etmek, kabiliyetlerimizin farkına varmak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla açılışını yapacağımız laboratuvar Türkiye’yi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapacak önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” sözlerini de eklemiş oldu.

Uçak Motoru-4

Mustafa Varank, bu gelişme sayesinde, Dünya’nın öncü firmalarının “Ar-Ge” kabiliyetlerini ülkemize taşıma fırsatını amaçladığını da belirtti. Aynı zamanda yerli ve yabancı üst seviye ar-gecilere cazip olanakların sunulacağını da belirtiyor.

Uçak Motoru-5

Tüm bu yatırımlar sayesinde 5 yıl içerisinde 1,8 Milyar ₺ değerinde bir kaynağın hedeflediğini, şayet ilk aşamada ise; üçüncü taraf ulusal, uluslararası kurumsal ve bireysel özel yatırımcılardan yaklaşık 750 Milyon ₺ değerinde ek kaynak elde edileceğinin de tahmin edildiğini söylemiş bulunmakta.

Kategoriler:SAVUNMA, TEKNOLOJİEtiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: