Yerli ve Milli İnsansız Deniz Aracı Görücüye Çıktı


MÜSİAD EXPO’nun bu yıl ki dördüncü lansmanında düzenlenen “High Tech Port” etkinliğinde Türkiye ilk yerli ve milli insansız deniz aracını (İDA) görücüye çıkardı.

YERLİ İHA'DAN SONRA YERLİ İDA TÜRKİYE’NİN İNSANSIZ DENİZ ARACI (İDA) GÖRÜCÜYE ÇIKTI

İDA’nın geliştirmeleri “Kayacı Savunma Sistemleri” tarafından yapıldı. Bu araçlar oto pilot, otomatik rota konumlandırma ve dinamik konumlandırma sistemlerini de barındırmakta.

İDA-1

Aracın görev bilgisayarına girilen rotayı takip edebilme özelliği sayesinde, mürettebatlı gemilerin görev yapmasının zor olduğu şartlarda, deniz sınırlarının güvenliğinin sağlanması ve aynı zamanda illegal göç ile mücadelede kullanılabilecek.

İDA

Ayrıca şirket genel müdürü “Hakan Kayacı” İDA hakkında şu ifadeleri kullandı; “Bizim 5 yıldır üzerinde çalıştığımız, yazılımından tutun da, üretimine kadar her şeyi kendimize ait bir ürün. Mersin’de üniversite, teknopark ve sanayi işbirliği ile hazırlandı.

YERLİ İHA'DAN SONRA YERLİ İDA TÜRKİYE’NİN İNSANSIZ DENİZ ARACI (İDA) GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Prototipini geliştirdik. Bunun kullanım amacı düzensiz göçlerde, sahil güvenliğimizin sağlanmasında kullanılmak amacıyla üretilmiş durumda. Bunlar denizlerin zor koşullarında bile hizmet verecek şekilde tasarlandı. Örneğin bizim milli sondaj gemimiz Fatih’in güvenliğini sağlamak için bir bekçi görevi görebilir.

En büyük özelliği içinde insan olmadığı için üzerine silah entegre edilebiliyor. Radar ve uydu sistemleriyle kumanda edebiliyoruz. Herhangi bir tehlike durumunda bu araçlar hem silahlı olarak güvenlik görevi görebilir hem de Sahil Güvenliğe bilgi vererek anında müdahale için zemin hazırlar” dedi.

Kategoriler:SAVUNMA, TEKNOLOJİEtiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: