Tümosan Tekerlekli Araç Transmisyon (Şanzıman) Ailesinin İlk Üyesi Olan Dura 1300 Modelini Tanıttı


Tümosan Şanzıman-5

TÜBİTAK desteği ile “Tekerlekli Kara Aracı Platformları İçin 8+1 Transmisyon Geliştirilmesi” projesi kapsamında çalışmalarını devam ettiren; “Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” (TÜMOSAN), bu kapsamda ilk yerli transmisyonu olan (Motorun gücünü belli kademelerle tekerleklere aktaran sistem, vites kutusuda denebilir) DURA-1300 modelini tanıttı.

Tümosan Şanzıman

Tamamlanan tranmisyonların (şanzımanların) test, validasyon ve kalibrasyon işlemleri Konya Fabrikası’nda devam etmektedir. Şirket; 8 ileri 1 geri vitesli senkromeçli mekanik ve senkromeçli otomatik transmisyonlarının geliştirilmesini, hiçbir şekilde yurtdışından destek almadan başarmış durumdadır.

Tümosan Şanzıman-2

DURA modeli transmisyon ailesinin ilk iki üyesi, 8 ileri 1 geri vitese sahip ve azami olarak 300 HP gücü ve 1250 NM motor kapasitesi ile “DURA-1300” şanzımanı olmuştur. “DURA 1300” modeli vites aralıklarıyla yüksek çekiş gücü sağlarken; yüksek verimi de aynı zamanda sağlayacak şekilde tasarlandı.

Tümosan Şanzıman-3

Aynı zamanda “DURA 1300” modeli sahip olduğu aktif yağlama sistemi sayesinde % 60 dik eğim ve % 30 yan eğimde uzun süre yüksek performansta çalışabilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Tümosan Şanzıman-4

Projenin devamında ise azami 500 HP Gücü ve 2250 NM kapasitesinde 16+2 ve azami 700 HP Gücü 2800 NM kapasitesindeki 16+2 transmisyonların senkromeçli mekanik ve senkromeçli otomatik versiyonları ticari ve askeri ihtiyaçları karşılayacak özellikleri de barındıracak şekilde geliştirilecek.

Kaynak: Tümosan

Kategoriler:OTOMOBİL, SAVUNMA, TEKNOLOJİEtiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: