Bulaşık ve Çamaşır Makinesi Hatta Kombi AnaKart Arızası Çözümleri


Öncelikle merhabalar kıymetli dostlar, sizlere zaman içerisinde edinmiş olduğum tecrübelerden yola çıkarak, kısmende olsa çamaşır ve bulaşık makinelari hatta aynı zamanda kombilerde oluşan temel anakart ve besleme arızalarını paylaşacağım.

Bulaşık

Sizlerinde bilmiş olduğu üzere piyasada bir çok beyaz eşya markası ve modeli bulunmakta. Özellik ve malzeme kalitesine göre fiyatları ne kadarda değişken olsada temelde hemen hemen hepsi çalışma prensibi olarak aynı sistemi kullanıyor. Bu yüzden bir çoğunda meydana gelen arızalar birbirinin aynısıda denebilir.

Çamaşır

Bu anlattıklarıma Kombilerde dahil. Neticede her elektronik ürünün yapack olduğu işlemleri sırasıyla uygulatabilecek bir programlama kartı, birde bu kartı ve diğer ekipmanları sırası geldiğinde besleyecek, güç ünitesi yani besleme olarakta bilinen Anakartı mevcuttur. Temelde bahsi geçecek arızaların başında cihazların çalışmaması, yani cihaza güç diğer bir adıyla elektrik gelmemesi sorunu başta gelir. İlk olarak sırsıyla şu işlemler gerçekleştirilir;

Kombi

Not: Unutmayın ki aşağıdaki kontrolleri yaparken sistemde 220V AC Elektrik olacaktır bu sebebtendir ki elektrikten anlayan ve çarpılma riskinden kendini koryacak bilgiye sahip olan kişilerden yardım almanızda fayda var, aksi hallde çok ciddi kazalar meydana gelebilir.

1-Prizde elektrik varmı, sigorta panodan atmış mı ona bakılır, (Kontrol kalemi veyahutta Voltmetre ile ölçülebilir)

2-Cihazın kablosu sağlammı cihaza elektrik girişini sağlıyormu, (Voltmetre ile ölçülebilir)

3-Cihazın Açma ve Kapama tuşu işlevini yerine getiriyormu, (Voltmetre ile ölçülebilir)

Bu adıma kadar herşey normal gözüküyorsa sorun artık Anakartta demektir, Anakartı sistemden sökmeden önce cihazın elektrik bağlantısını tamamiyle kesiniz. Bazı modellerde 2 adet Anakart bulunmaktadır, yazının başında da belirttiğim gibi, birisi güç birisi programlama kartıdır, bize güç  Anakartı lazım, kartları birbirinden ayırt etmenin en kolay yolu ise, açma ve kapama düğmesinden gelen kabloların, o Anakarta girmesi ve tıpkı aşağıdaki resimdeki gibi devre elemanlarının programlama kartındakilerden daha büyük yapıda ve giriş soketlerinin fazla olmasıdır. Ardından aşağıdaki adımlarla ilerleyiniz.

4-İlk olarak Anakart üzerindeki soketlerin anlaşılır bir şekilde resmini çekiniz ki birbirinin yuvasına uyan soketleri, tamirattan sonra yerine takarken karıştırmayınız,

5-Ardından Anakartı yuvasından ve soketlerinden çırarıp dışarıya alınız,

P91028-152958

Resimden de anlaşılacağı üzere güç kartımız budur, hemen hemen çoğu cihazda aynı yapıya sahiptir. Bu kartı BOSCH markasına ait bir bulaşık makinesinden arıza yapması sonucu sökmüş bulunmaktayım. Genel olarak Kart üzrindeki elemanları tanıyacak olursak, Beyaz kare yapıda olanlara “Role” deniliyor program kartından gelen sinyallere göre motoru ileri-geri , suyu püskürtmeyi, deterjanı vermeyi vs gibi şeyleri yaptıracak elektriği bu ekipmanlara yollayan devre elamnıdır (Kolay kolay arıza yapmazlar, yapsalarda kısmen olarak cihazın yapacağı bir işleme engel olurlar misal su püskürtmez yada deterjan vermez yada su tahliye etmez vs gibi). Pile benzer yuvarlak olanlar ise “Kondansatör” dür, bunlarda devredeki anlık elektirik geçişlerindeki şarj ve deşarj olayını sağlar (Kolay kolya bunlarda arıza yapmaz yaparsada ömrü dolduğunda çoğu K harfine benzer işaretli yeden patlar),

P91028-151430

Orta alt kısıma denk gelen 3 bacaklı ve üst tarfı 1 kalın bacak olanlar ise “Mosfet” dir, (Bunlarda kolay kolay arıza yapmazlar, taki rölelerin yanındaki küçük akım trafosu patlayana kadar, küçük voltajları yönettiklerinden çıkışları programlama kartındaki entegreleri besler), Minik yapıda olanlar ise “Direnç” ve “Diyot” lardır (bunlarda kolay kolay arıza yapmazlar küçük voltajdaki elektriği entegrelere olması gereken voltajda ve yönde vermeye yararlar). Evet geldik artık bizi ilgilendiren ve arıza yapan devre elemanlarına, resimlerde de anlaşılacağı üzere 1 adet 180 Ohm değerindeki direnç ve yine 1 adet 7 bacaklı “LNK304GN” güç entegresinin arıza yapmış olmasına.

P91028-152958(1)

Arıza yapmasının başlıca sebebleri şöyledir, şehir şebekesindeki aşırı dalgalanmalar neticesinde meydana gelen yüksek voltaj, yine şehir şebekesinde yapılan çalışmalarda olurda nötr bir anlıkta olsa sistemden devre dışı kalırsa binadaki diğer dairelerden sisteme yani nötüre farklı fazlardan dönüş geleceği için çakışmadan dolayı 380V civarı bir elektrik gelmesinden, makinanın aşırı akım çekebilecek (Motor, pompa vs gibi) ekipmanlarının arıza yapmasından gibi başlıca nedenlerden kaynaklanır.

P91028-151354

Bu 2 devre elemanın şuanki maliyeti maximum 10₺ civarı olduğunu söylersek, piyasadaki fahiş fiyatlarla (Tamirat: 300₺ Yeni Anakart: 600₺) Tamiratı ve Değişimi yapan servislerin bizleri ne kadarda mağdur ettiğini birkez daha anlmış oluruz, değerli dostlar.

P91028-151436

Görsellerdede anlaşılacağı üzere direnç kararıp patlamış, entegrede hemen hemen aynı şekilde kararıp delinmiş vaziyette inanın dostlar bu şekilde tam tamına çevremde 4 ila 5 bulaşık makinesi tamir ettim, hepsinde de aynı sorunla karşılaştım, Voltaja bağlı Direnç ve Entegre patlaması kimisinde bu şekilde kimisinde entegreyi komple yerinden üst kısmını parçalayıp fırlatmış şekilde gördüm.

Kombi

Nacizane tavsiyem geceleri çamaşır ve bulaşık makinelerinizi açıp yatmayın, sabaha kadar elektriğe mağruz kalmasın, dairenizde kaçak akım rolesi ve cihazlarınızı regületör özellikli prizlerler ile kullanın bir teknisyen olarak söylüyorum ki şehir şebekesi gerçekten çok dalgalı bir an 220V olması gereken değerler saniyeler içinde 198-208-225-232-237 Volt civarlarında geziniyor buda tüm elektronik cihazlarınızı kökten etkiliyor ve ömürlerini gittikçe azaltıyor.

Kombi-3

İşin özetini söylemek gerekirse, bir cihazın anakartı arıza yapıyorsa şayet, bu öncelikle güç ünitesinin devre elemanlarının zarar görmesindendir, bu elektronik devre elemanlarını satan bir işyerinden veyahutta internet siteleri üzerinden kolay kolay temin edebilirsiniz. Yazının başında da belirttiğim gibi bu devreler hemen hemen her elektronik cihazın Anakartında aynı yapıya sahiptir, o yüzden kontrrol edeceğiniz devre elemanları bellidir; DC Trafosu, Besleme Dirençleri, Voltaj Entegresi, Yön Verici Diyotlar Vs gibi elemanlardır, kısacası 220V’ un ulaştığı tüm devre elemanları.

Çamaşır

Diğer bir Anakart arızası ise Program Anakartının arızasıdır, bu durumda cihaza elektrik geliyor fakat makine caizi tabir ise sapıtır, programları karıştırır, yıkama yapmaz, bekler durur, vs gibi durumlarda kullanıcı olarak bizim pekte yapacak birşeyimiz kalmaz, neticede programın yazılı olduğu entegre ve işlemciler zarar görmüş ise bunu profesyonel kart tamircileri, bilgisayar destekli tamir otamında yapabilirler.

Motor

Günün Bonusu olarakta siz değerli dostlara, çamaşır makinesinde meydana gelen yine fahiş fiyatlarla iş yapan servislerin, motor arızası diye tabir ettiği ve 20₺ maliyeti olan kömürlerin değiştirilmeyipte, motor yanmış gitmiş, değişmesi lazım. 400₺ ila 500₺ fiyat çektiği arızadan bahsedeyim. Tabiyki bu durum motorun sarımları yanmamış ise geçerlidir. Böyle bir arızada makineniz sıkma yapmaz ve bir türlü pragramı bitirmez yanı “End” de diyebiriz yapmaz, her ne olursa olsun elektrik motoru barındıran tüm cihazlarda dönmesini sağlayan kömürler vardır, bu kömürler zamanla ömrünü doldurur bir nebze biter ve yenisini takmak şarttır.

Kömür

Resimlerde görünen kömürleri yine internet ortamından ve yahutta motor tamiratı yapan, beyaz eşya yedek parçası satan işyerlerinden temin edip bir tornavida yardımı ile makinenin altından çokta fazla zorlanmadan söküp değiştirebilirsiniz. 1 Kişiden yardım alıp makineyi 45 derece açı ile yatırıp tuttuğunda sizde alta eğilip motorun sağında ve solunda bulunan bu kömürleri değiştirebilirsiniz. Tabiyki bu işlemi yaparken yine uyaralım makinenin elektrikle olan bağlantısını kesiniz.

Kategoriler:ATÖLYE, TEKNOLOJİEtiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: